Výrobce Mitsubishi Electric letos přichází na trh s dalšími novinky v sortimentu tepelných čerpadel typu vzduch/voda a rozšiřuje tak svou nabídku o další novou řadu s názvem Eco Inverter.
Nová tepelná čerpadla z řady Eco Inverter jsou odpovědí na stále zvětšující se poptávku po zdroji na vytápění/chlazení a přípravu teplé vody pro nové a stávající menší rodinné domy. Tepelná čerpadla jsou tak zvláště určena pro menší a nízkoenergetické rodinné domy s tepelnou ztrátou (TZ) od 4 až do 8 kW.

Podle ErP (Energy related Product) tato nová řada tepelných čerpadel vzduch-voda, s názvem Eco Inverter, dosahuje té nejvyšší možné energetické třídy A+++ (pro nízkoteplotní systém tzn. podlahové vytápění, příp. pro různé další kombinace stěnového, nebo stropního vytápění/chlazení). Energetická účinnost (SCOP) pro hodnoty Pdesign 5,1/6,6 a 7,1 kW dosahuje až 4,62 pro průměrné klimatické podmínky podle EN 14825.
Z důvodu velmi nízké hladiny hluku je nyní možné snadné umístění venkovní jednotky tepelného čerpadla i do husté zástavby rodinných domů. S hodnotou hladiny akustického výkonu již od 58 dB(A) podle EN 12102 patří tato nová tepelná čerpadla absolutně k nejtišším na trhu. Hodnota hladiny akustického tlaku ve vzdálenosti 1 m od tepelného čerpadla dosahuje pouze 44 dB(A).
Rozsah použití s touto novou technologií je velmi široký a je garantován od teploty venkovního vzduchu –20 °C do +35 °C s maximální výstupní teplotou otopné vody až 60 °C. Zachováním jednotných příznivých rozměrů, které činí pouze (V/Š/H) 840/880/330 mm a hmotností pouze do 54 kg, patří venkovní jednotky z řady Eco Inverter k nejkompaktnějším na trhu. Veškerá tato zařízení mají již navíc novou certifikaci s názvem KEYMARK.

Pomocí splitového provedení lze dále využít možnosti dlouhého vedení chladiva a umožnit tak snadné umístění téměř kdekoli v okolí vytápěného objektu (max. délku vedení mezi venkovní/vnitřní jednotkou tepelného čerpadla lze realizovat až na vzdálenost 30 m). Hlavní výhodou splitového provedení jsou nejen minimální ztráty na vedení, ale také není zapotřebí řešit žádné opatření proti zamrznutí. Navíc prostřednictvím nového ekologického typu chladiva R32 (GWP 675), při vzdálenosti vedení 30 m, je objem náplně chladiva pouze 1,6 kg a tedy není nutné provádět pravidelné zákonné revize těsnosti jako u jiných typů chladiv.
K venkovním jednotkám z řady Eco Inverter lze připojit širokou nabídku vnitřních hydraulických modulů. Součástí těchto vnitřních jednotek jsou již všechny nutné součásti pro rychlou a snadnou instalaci. Díky kompaktním rozměrům mohou být velmi snadno umístěny kdekoli uvnitř vytápěného objektu (v garáži, na chodbě, v koupelně apod.).
Nabídka těchto vnitřních hydraulických modulů je velmi široká a nabízí kromě provedení s integrovaným 170/200 a 300 L zásobníkem teplé vody, také rozměrově velmi úsporné provedení bez integrovaného zásobníku s uchycením na stěnu.
Vnitřní jednotky s integrovanými zásobníky teplé vody jsou z vysoce kvalitní nerezové oceli Duplex 2304 (EN 10 088) s nepřímým ohřevem přes deskový výměník s nejvyšší možnou energetickou třidou ohřevu A+ (s odběrovým profilem L/XL). Veškeré tyto nové vnitřní jednotky jsou vybaveny velmi kvalitními oběhovými čerpadly od výrobce Grundfos typ UPM3, která jsou frekvenčně řízena pomocí PWM signálu s vysokou provozní účinností a tudíž velmi nízkou spotřebou elektrické energie. Uvnitř každého hydraulického modulu je navíc záložní elektrická topná patrona o výkonu 3,0/6,0 a 9,0 kW (ovládaná ve 3. stupních) pro možnost bivalentního provozu, nebo s možností nastavení pouze jako zálohy v případě výpadku nebo poruchy tepelného čerpadla.

Splitové vnitřní jednotky ECODAN s integrovaným zásobníkem teplé vody

 • Integrován vysoce kvalitní zásobník teplé vody z nerezové oceli Duplex 2304 (EN10088) s energetickou třídou A+ o objemu 170/200/300 L.
 • K distribuci tepla je obsaženo nízkoenergetické oběhové čerpadlo od výrobce Grundfos typ UPM3 řízeno PWM signálem.
 • Speciální nízkoenergetické oběhové čerpadlo Grundfos UPSO pro ohřev teplé vody přes deskový výměník.
 • Dotop, nebo pouze jako záložní zdroj tepla zde slouží integrovaná elektrická topná patrona o výkonu 2,0-3,0/6,0/9,0 kW.
 • Pojišťovací a automatický odvzdušňovací ventil, filtr, manometr, elektronický snímač průtoku a snímač pro kontrolu tlaku chladiva (R410/R32).
 • Součástí zařízení je již kabelové dálkové ovládání (s funkcí prostorového termostatu) a externí paměťová SD karta o velikosti 8 GB.
 • SG Ready – podpora pro nastavení parametrů pro chytrou síť (Smart Grid).
 • Možnost připojení a ovládání pomocí Wi-Fi, Modbus, BACnet, KNX a další.

U vnitřních jednotek bez integrovaného zásobníku teplé vody lze pomocí externě dodaného třícestného přepínacího ventilu připojit libovolný externí zásobník teplé vody, který může být navíc kombinovaný např. se slunečními kolektory, nebo s fotovoltaickými panely. Řídicí jednotka uvnitř každého hydraulického modulu standardně nabízí nezávislé automatické řízení až dvou otopných okruhů, jeden nesměšovaný (pro otopná tělesa) a druhý směšovaný (pro podlahové vytápění), přednostní přípravu teplé vody, nebo příp. chlazení. Díky této, již plnohodnotné, regulaci tepelného čerpadla není zapotřebí instalace žádné další externí řídicí elektroniky.

Standardní součástí všech vnitřních hydraulických modulů je již uživatelsky příjemné dálkové ovládání, které slouží pro základní nastavení požadované prostorové teploty pro vytápění, teploty přípravy teplé vody, popř. teploty chlazení. Velkou výhodou je možnost vyjmutí tohoto ovládání z předního krycího panelu a využití jako plnohodnotný referenční prostorový termostat. Kromě standardního tzv. ekvitermního vytápění, lze tak využít plně automatický režim vytápění s možností automatické adaptace podle nastavené prostorové teploty. Díky tomuto plně autoadaptačnímu provozu vytápění vč. automatického vyhodnocování a rozpoznání zimní/letní sezóny nabízí tak absolutně bezobslužný celoroční provoz. Velkou předností tohoto nového designového dálkového ovládání je velmi kvalitní zpracování, intuitivní ovládání a snadno čitelný, modře podsvícený grafický displej kompletně v českém jazyce. Navíc umožňuje snadnou kontrolu měření a přehledné vyhodnocování veškeré elektrické spotřeby jak na vytápění, tak na přípravu teplé vody, popřípadě chlazení vč. režimu vlastní diagnostiky a podrobných poruchových hlášení. Novinkou je nyní navíc plná podpora pro připojení chytré sítě (Smart Grid), nebo začlenění pod jakýkoliv inteligentní systém pomocí externích signálů, analogového řízení, příp. Modbus, BACnet, nebo KNX.

Přehled vnitřních jednotek ECODAN

Splitové vnitřní jednotky ECODAN bez integrovaného zásobníku teplé vody

 • K distribuci tepla je obsaženo nízkoenergetické oběhové čerpadlo od výrobce Grundfos typ UPM3 řízeno PWM signálem.
 • Dotop, nebo pouze jako záložní zdroj tepla zde slouží integrovaná elektrická topná patrona o výkonu 2,0-3,0/6,0/9,0 kW.
 • Pojišťovací a automatický odvzdušňovací ventil, filtr, manometr, elektronický snímač průtoku a snímač pro kontrolu tlaku chladiva (R410/R32).
 • Součástí zařízení je již kabelové dálkové ovládání (s funkcí prostorového termostatu) a externí paměťová SD karta o velikosti 8 GB.
 • SG Ready – podpora pro nastavení parametrů pro chytrou síť (Smart Grid).
 • Možnost připojení a ovládání pomocí Wi-Fi, Modbus, BACnet, KNX a další.
 • Snadné umístění s rozměry pouze V/Š/H: 800/530/360 mm a hmotností do 44 kg.
 • Velmi rychlá a snadná montáž.

Pro ještě snadnější uživatelský přístup k ovládání zařízení, a jeho kontrole, je k dispozici jako příslušenství Wi-Fi modul a aplikace s názvem MELCloud, kterou lze zdarma stáhnout pro všechna zařízení na
www.melcloud.com. Aplikace s názvem MELCloud je nová generace ovládání, která je kompletně v českém jazyce a poskytuje uživatelům snadné ovládání a kontrolu všech systémů od Mitsubishi Electric nezávisle na tom, kde se uživatel zrovna nachází – ať již ve městě na ulici, v práci, na dovolené nebo doma na pohovce. Aplikace nabízí kromě podrobného monitoringu, maximální flexibilitu a jednoduchost ovládání. Pokud je systém přihlášen k MELCloud, je možné snadno získávat vzdáleně informace o aktuální prostorové teplotě v domě, přehled o provozních režimech a měřených teplotách, nebo kompletní přehled o spotřebované elektrické energii či podrobný protokol o poruchových a chybových hlášeních.
Pro více informací k tomuto sortimentu:
Ing. Jiří Hvížďala,
hvizdala@csmtrade.cz,
+420 602 412 346