Slavná éra přímotopů z 90. let minulého století, kdy elektrická energie pro vytápění stála 40 haléřů za kWh je již minulostí. Zůstala po ní v mnoha domácnostech, kde na vytápění elektřinou přešli, hořkost, že to byl na lidi podvod, když se postupně začala cena elektřiny zvedat. Ano, byl to důsledek toho, že po „sametové revoluci“, vzhledem k tomu, že se snížila spotřeba elektrické energie v průmyslu, nastal její výrazný přebytek, který bylo žádoucí spotřebovat, protože provoz elektráren bylo potřeba zachovat. Nevím, koho to tehdy napadlo, že se nabídne pro vytápění za velmi výhodných podmínek a masivně se začaly vyrábět elektrokotle, ať „podomácku na koleně“, nebo jako zcela nové výrobky, které se začaly objevovat na trhu jako houby po dešti.
Byl to zásadní zvrat po letech, kdy se muselo s elektřinou šetřit a jedinou variantou bylo akumulační elektrické vytápění, buď akumulačními kamny nebo elektrickými teplovodními akumulačními zásobníky, které měly vymezený provoz v dobách poklesu odběru elektrické energie, kdy se využívaly k vyrovnávání denního odběrového diagramu. Nutno přiznat, že mnohé z těchto akumulačních systémů se leckde využívají dodnes.
Čas plynul a postupně se ve starších domech s velkými tepelnými ztrátami stávalo elektrické vytápění nejdražším způsobem vytápění, takže se hledaly jiné způsoby vytápění, které poskytovaly potřebnou tepelnou pohodu levněji. V rodinných domech se lidé z ekonomických důvodů vraceli k topení tuhými palivy různé kvality, což se projevovalo především na venkově ve značně zhoršené kvalitě ovzduší.
Dnes je již situace jiná, nové domy se staví moderněji s nižšími tepelnými ztrátami a starší se velmi často zateplují a není vyjímkou, že se původní tepelné ztráty tímto způsobem snižují až o polovinu, někdy i více. Pak své místo má opět i elektrické vytápění různými způsoby. Aby jeho provoz byl co nejekonomičtější závisí do značné míry na kvalitě regulace vytápění, která ve svém důsledku ovlivňuje provozní náklady uživatele. Proto se také nově zavádí u elektrických topidel v souladu s Ekodesignem přesnější regulace a nastavování jejich provozu s cílem ovlivnit jejich spotřebu a s tím související provozní náklady.
Podívejme se na některé představitele progresivních elektrických topidel, která jsou nově na našem trhu.
Patří sem celá skupina elektrických konvektorů různých výkonů, provedení a vlastností:

a) Provozně úsporné konvektory s elektronickou regulací PLX 050 až 300E

Jejich výkony jsou v řadě od 500 až do 3000 W.
Možnost nastavení až čtyř programů pro každý den v týdnu, nastavení časovače lze uzamknout čtyřmístným kódem, indikace „otevřeného okna“, integrovaná baterie pro zachování nastavení při výpadku proudu, ochrana proti stříkající vodě, možnost instalace na dřevěnou stěnu, protizámrazová ochrana, regulace pokojové teploty s přesností na 0,2 °C.

b) Designové konvektory DTD4T

Konvektory vynikají štíhlým vzhledem a dokonale se hodí do moderních kancelářských, komerčních i obytných místností. Provedení v bílé barvě.
Výkonová řada 500 až 2000 W.

c) Elegantní velmi nízké konvektory DTD2T

Varianta předcházejícího typu, ale s výškou pouhých 20 cm!
Výkonová řada 500, 750, 1000 W.

d) Nízkoteplotní konvektory MFP E se sníženou povrchovou teplotou

Jsou ideální pro vytápění prostorů s dětmi, handicapovanými a starými lidmi.
Povrchová teplota je nižší než 60 °C, vlastnosti jako u typu PLX E.
Výkonová řada 1000, 1500, 2000 W.

e) Designové konvektory GFP s čelní bílou skleněnou deskou

Elegantní vzhled doplněný vlastnostmi řízení a programování jako u typu PLX E.
Výkonová řada 1000, 1500, 2000 W.

f) Kombinace konvektoru a sálavého panelu RCE QRAD

Komfortnější vytápění sálavým panelem a konvektor pro nejrychlejší zatopení vysokým výkonem spolu s inteligentní a přesnou regulací pokojové teploty s displejem a dotykovým ovládáním.
Výkonová řada 500, 1000, 1500, 2000 W.

g) Koupelnové nástěnné konvektory H 260E

Koupelnový ohřívač s tichým ventilátorem pro rychlé vyhřátí koupelny s elektronickou regulací, týdenním programováním, s volitelným výkonem 2 nebo 1 kW s možností instalace na dřevěnou stěnu.

h) Unikátní koupelnové radiátory s držákem ručníků TRP 100W/M

TRP 100 jsou elektrická koupelnová otopná tělesa s integrovaným držákem na ručníky, která vynikají elegantním designem. Jsou ideální pro vytápění malých koupelen nebo jako přídavné topení v kombinaci s vytápěním.
Zařízení jsou vybavena pokročilým řídicím systémem s týdenním časovačem, elektronický termostat a pohodlný ovládací panel s LED displejem, stejně jako automatické funkce přizpůsobení požadavkům uživatele: „eko-start“ a „otevřená okna“. Model TRP 100 W má bílou skříň, zatímco TRP 100 M je v přední části navíc doplněn zrcadlem. Sada obsahuje dvě výškově nastavitelné příčky pro ručníky, které lze v případě potřeby demontovat.

Designový konvektor GFP s čelní bílou skleněnou deskou

Kombinace konvektoru a sálavého panelu RCE QRAD

Koupelnový nástěnný konvektor H 260E

Unikátní koupelnový radiátor s držákem ručníků TRP 100W/M

Dynamická akumulační kamna vysoké kvality v elegantním designu

Tato kategorie se vyznačuje především použitím speciálních materiálů s vysokou schopností akumulace tepla a materiálů pro izolaci jádra pro udržení tepla na dobu, kdy je bude potřeba z kamen uvolnit. Teplota v místnosti je regulována zabudovaným nebo samostatně umístěným pokojovým termostatem. Akumulační kamna je možno na přání doplnit přímotopnou vložkou se samostatným ovládáním.

a) Dynamická akumulační kamna VFMi – el. mechanická regulace

Jedná se o třífázové provedení s integrovaným tichým ventilátorem, který uvolňuje z kamen tepelnou energii v závislosti na požadavku z nastavení termostatu. Kamna je možno doplnit automatikou umožňující nabíjení jádra v závislosti na venkovní teplotě a zbytkovém teple a ve vztahu k naměřeným hodnotám stanovit ideální počátek a délku nabíjení. Tím lze získat optimální množství tepla pro příští den při minimalizaci spotřeby elektrické energie.
Výkonová řada 2, 3, 4, 5, 6 a 7 kW.

b) Dynamická akumulační kamna nízká VNDi – elektronická regulace

Stejná koncepce jádra i jeho izolace.
Výška kamen pouze 484 mm!
Výkonová řada 3,0, 3,6, 4,3 a 5,0 kW

c) Absolutní novinka – akumulační kamna Quantum s inteligentní akumulací tepla

Pro dosažení perfektní tepelné izolace nahřátého jádra, aby z něj neunikalo teplo. Pokud není požadavek na topení, je použita vysoce kvalitní tepelná izolační tvrdá skořepina z přírodního materiálu vermikulit v kombinaci s materiálem Mikrotherm.
Předností těchto kamen je především přímé řízení bez stykače topení, plynulá volba úrovně nabití při provozu bez řízení nabití, vysoce výkonný radiální ventilátor s neslyšným ventilátorem, vybíjení regulováno pokojovými termostaty buď nástěnnými nebo integrovanými přímo do výrobku, optimalizovaná topná tělesa podle modelu nabíjení a potřebě vytápěcího tepla.
S výhodou lze ukládat přebytky elektřiny vyrobené ve fotovoltaické elektrárně.
Výkony u typu VFR Clasic Line 2 až 7 kW, u velmi plochých typů FSR Clasic a Design Slim-Line pak výkony 1,5 až 3,5 kW.

Infrazářiče pro různá využití

a) koupelnové BK 2001 S s přepínáním výkonu 0,8/1,2/2,0 kW,
b) terasové
infra UWS 75 1/E – výkon 1,2 kW,
halogenové BA 1900 – výkon 1,9 kW,
c) průmyslové RW 120/1 – výkon 2,0 kW.

Koupelnový infrazářič BK 2001

Terasový infrazářič UWS 75

Dynamická akumulační kamna VFMi

Průmyslové topné ventilátory nástěnné CFH s regulací vytápění CFCH

Topné jednotky s el. výkonem 6, 9 a 12 kW pro vytápění halových prostor s možností seriového zapojení do kaskád s ovládáním až do 7 ks. Regulace prostorové teploty CFCH v rozsahu +5 až +35 °C s možností individuálního nastavení – výběr z 32 programů.

Elektrické vzduchové clony AC – dveřní

Určení pro osazení nad vstupní dveře z venkovního prostoru k omezení proudění chladného vzduchu.
Elektrický příkon 1,5 až 6,0 kW, vzduchový výkon 212 – 446 m3/hod.

Elektrické vzduchové clony CAB a DAB – vratové

Určení pro osazení nad většími vraty nebo technologickými otvory k zamezení proudění chladného vzduchu.
Elektrický příkon 4,5 až 18 kW, vzduchový výkon 1200 až 4000 m3/hod.
Mimo tento sortiment pro elektrické vytápění jsou v nabídce rekuperační jednotky pro centrální a decentrální řízené větrání, bojlery s integrovanými tepelnými čerpadly pro nejekonomičtější ohřev teplé vody. Vrcholem technického vývoje v tepelné, ale i chladicí technice jsou pak tepelná čerpadla všech systémů v široké paletě výkonů, ale o tom více informací v některém dalším čísle tohoto časopisu.
Z uvedeného vyplývá, že elektrické vytápění je stále velmi vhodný způsob pro vytápění vnitřních prostor, někdy dokonce jediný možný, ať již pro obytné, kancelářské, komerční, nebo skladové a výrobní haly.
Zpravidla je jejich instalace nenáročná, výborná regulovatelnost a bezpečnost je pak předurčuje prakticky pro využití do všech prostor, kde jiné systémy selhávají, nebo jsou nereálné.
Výše uvedené výrobky s obchodní značkou DIMPLEX jsou od největšího světového výrobce elektrických topných spotřebičů, který má významné pozice na světovém trhu v oblasti větrání a obnovitelných zdrojů energie. Mnohaleté zkušenosti v oboru jsou garancí vysoké technické úrovně, kvality a ověřené dlouhé životnosti výrobků.

Ing. Josef Slováček
Obchodní zastoupení zn. DIMPLEX pro ČR:
TERMO KOMFORT s.r.o.
Bauerova 941/10
603 00 Brno
Tel.: 545 213 628
www.termokomfort.cz
e-mail:info@termokomfort.cz

Průmyslový topný ventilátor CFH