Prostřednictvím speciálního projektu s prodejcem špičkového vybavení pro řemeslníky PROFI ODĚVY jsme vám chtěli ukázat, jak fungují pracovní kalhoty Snickers Workwear LiteWork 37.5®. Proto jsme požádali o pomoc firmu Topíte.cz s.r.o. v čele s Danielem Helclem. Ten ze svého týmu vybral instalatéra Vlastimila Chadimu, zkušeného řemeslníka, jež se nezalekne žádné výzvy.
Úkol zněl jasně: Nešetřit pracovní oděv. Po několika měsících jsme našeho testera navštívili a vyzpovídali. Zajímalo nás, jak si vůbec pracovní oděv vybírá: „To se odvíjí od poměru ceny a kvality. Vždy se snažím najít to, co bude pohodlné a snesitelné pro rozpočet. Jako OSVČ si totiž pracovní oděv zajišťuji sám. Chci se v něm dobře cítit a chci taky, aby vydržel. Hodnota musí odpovídat ceně,“ uvádí Vlastimil Chadima.
Kalhoty LiteWork 37.5® se vyznačují plejádou vychytávek, počínaje střihem s elastickým prvkem v rozkroku pro větší volnost pohybu nebo odolným materiálem s rychleschnoucí úpravou. Pocítil však jejich praktické důsledky pan Chadima při práci: „Po několika měsících testování jsem s kalhotami LiteWork 37.5® velmi spokojen. Rád bych otestoval oděvů více. Překvapil mě příjemný materiál. Je lehký, vhodný pro celodenní nošení. Je také tenký a mám dojem, že bude odolný, protože dosud nejeví jakékoli známky opotřebení. Švy jsou pevné, látka vzdoruje špíně, obruby nohavic se neodírají. Ovšem na to, abych mohl odolnost opravdu zodpovědně posoudit, je ještě brzy. Na to bych si troufl až po půlročním a delším období.“ Kalhoty jsou v exponovaných partiích, od kolen, přes zakončení nohavic až po kapsy, vyztuženy materiálem Cordura® vyvinutým pro extrémní podmínky. Nezastraší ho ani vlhkost nebo voda, tu totiž neabsorbuje. Obstál u armády v bojovém nasazení. A řemeslnická práce mnohdy nevypadá jinak.
Oděv má několik pozoruhodných vlastností a patentů. Označení 37.5® znamená, že do vláken kalhot byla aplikována speciální technologie na bázi vulkanického písku. Má za úkol zlepšovat odvod vlhkosti od pokožky a udržovat optimální vnitřní teplotu organizmu, čímž zlepšuje pracovní výkon. Když technologii testovali sportovci, dokázali zlepšit svoje výsledky o víc než čtvrtinu, nebo se na maximu svých možností udrželi až o 10 minut déle. Funguje tak, že čím více se člověk při práci zahřeje, tím lépe pot technologie odvádí. Oděv díky technologii usychá až 5× rychleji, než jiné funkční materiály. Jak to ale v praxi vypadá? „Prodyšný a rychleschnoucí materiál je rozhodně velké plus. Dokud něco takového nemáte na sobě, tolik o těchto vlastnostech nepřemýšlíte. Rozdíl je ale oproti běžným montérkám rozhodně znát. Nedávno se mi stalo, že jsem při práci skončil úplně promočený. Kalhoty ale při pohybu na sluníčku úplně uschly ani ne do 15 minut! Určitě se v nich člověk také méně potí. Na to pohodlí si člověk rád zvykne. Zaujalo mě, že by to mělo plnohodnotně fungovat po celou dobu životnosti oděvu,“ hodnotí Vlastimil Chadima a dodává: „Podobně to je s tím, jak kalhoty následují pohyb. Jsou pevné a pružné zároveň. Člověk v nich má volnost, není to brnění, se kterým by válčil. Někdy se pohybuji ve velmi stísněných prostorách a kalhoty i v takových podmínkách spolupracují.“ Přestože hlavní tkanina není elastická, byl střih navržen tak, aby byl s mechanikou pohybu a anatomií v souladu. Náročné podmínky jsou pro kalhoty jako dělané. Hlavní materiál má Rip-stop úpravu, která velmi dobře vzdoruje mechanické námaze.
K dalším přednostem kalhot patří propracované kapsy a systém KneeGuard Pro, který má pomoci ochránit kolena: „Kapes je na kalhotách LiteWork 37.5® dostatek, jsou dobře přístupné, využívám je hlavně na drobnější věci, mobil, tužku, klíče, peněženku a drobnější nářadí jako klíče nebo šroubováky. Zvládají to s přehledem. Je příjemné, že ani naložené nepřekáží v aktivitě. S kolenními chrániči nemám zkušenost. Při práci sice občas klečím, ale zatím jsem o kolenních chráničích neuvažoval. Faktem je, že díky záhybům a záševkům na kolenou se v kalhotách snadno zakleká, nesjíždí přitom z pasu, člověku netáhne na záda. Předtvarované nohavice mají určitě výhodu oproti běžným modrákům. Prima je také to, že kolena s Cordurou® se drží i na hrubém povrchu a není na nich znát známka opotřebení. Když vstanete, oklepete je a prach je pryč,“ podotýká pan Chadima.
Snickers Workwear si zakládá na promyšleném designu. Každoročně přichází s novými barevnými kombinacemi. Pracovní kalhoty tak klamou tělem a vyvolávají dojem, že je to spíše oděv na pomezí volnočasové a sportovní módy. To je však také trochu pravda. Podle Ing. Jany a Martina Erbových je pracovní vybavení této švédské značky dělané tak, aby slušelo i mimo pracovní dobu a člověk se v něm cítil komfortně, ať už opravuje stoupačky, je na jednání s dodavateli nebo jde na procházku s celou rodinou. Má na to stejný názor i Vlastimil Chadima? „Design i barevné provedení mi sedí. Vypadají prostě mnohem líp než obyčejné montérky a rád je beru na lepší zakázky. Co se údržby týče, nemohu soudit, protože tyto věci střeží v naší domácnosti má žena. Co ale posoudit mohu je, že kalhoty drží perfektně tvar. Vůbec se nevytahaly. Barvy také neblednou. Běžný prach a stavební špína se z kalhot dostane raz dva. Nosím je i několik dní po sobě a skoro se musím přemlouvat k tomu, abych je vyměnil za další, aby tyhle mohly do pračky,“ vysvětluje.
A závěrečné slovo našeho testera: „Kalhoty jsou tak, jak jsem je zatím poznal, opravdu někde jinde než běžné montérky. Technologický pokrok je znát, nejvíc si cením rychleschnoucího a prodyšného materiálu. Na pohodlí, které poskytují, se snadno zvyká. Pracovat v nich je radost. Určitě bych se nebál doporučit je kolegům. Zatím předvedly výborný výkon. Jsem velmi zvědavý, jestli se i po roce či dvou budou chovat tak dobře. Protože pokud ano, tak je tohle pro vytíženého řemeslníka opravdu super hodnota,“ uzavírá recenzi Vlastimil Chadima.
Rádi bychom poděkovali majitelům PROFI ODĚVY Ing. Janě a Martinovi Erbovým za spolupráci a poskytnutí pracovního oděvu, společnosti Topíte.cz s.r.o., zejména jednateli Danielu Helclovi, za ochotu se do projektu zapojit a v neposlední řadě Vlastimilovi Chadimovi za zevrubné testování v reálném nasazení při práci, poskytnutí rozhovoru a umožnění fotografování v areálu jeho domovské firmy. Nahlédnutí do praxe bylo nejen poučné, ale také zajímavé. Věříme, že společný projekt bude i nadále pokračovat a těšíme se, až vám budeme moci přinést další postřehy z terénu.
-red-